Proč se nebát proteinu?

Myslím, že to je téma, kde si spoustu z Vás neví rady s tím, jak to vlastně je.

Kolem konzumace proteinů koluje spousty mýtů, díky kterým se protein spoustu žen bojí pít…například, aby nebyly moc svalnaté.

Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by fitka nebyla plná lidí, kteří se nějaké svaly snaží vybudovat, takže tady Vás zklamu…protein není anabolický steroid a neobsahuje žádné látky, které by dokázaly, že se z Vás stanou jen tak svalovci.

Pokud si dáte protein, je to stejné jako byste si dali tvaroh, jen v čistší formě.

Role proteinu je hlavně v tom, že pomáhá opravit poškozená svalová vlákna po tréninku, pomáhá tak svalu růst a sílit. Ale není to tak, že bez dřiny ve fitku, by se Vám po požití proteinu tvořily svaly.

Co to je protein?

Jedná se o koncentrovaný zdroj bílkovin.

Může jít o potraviny jako je mléko (syrovátkový a kaseinový protein) nebo hrách (hrachový protein) a další. Pokud tedy tyto potraviny běžně jíte nemusíte se ničeho bát.

Kdy protein použít?

Dost často se setkávám s názorem, že protein pijí pouze svalovci, ale není to tak.

Protein má spoustu využití.

Ten, kdo cvičí (myslím tím vyšší fyzickou aktivitu nad 30 min), doporučuji zařadit do 30 min po tréninku (pouze s vodou) z důvodu rychlejší regenerace, zmírnění únavy po tréninku a zasycení (nebude tak docházet k vlčímu hladu, kdy než za hodinu dojedete po tréninku domů, sníte půl lednice).

Redukce: Pokud chcete zhubnout, je příjem bílkovin velice důležitý. Zvláště u žen se často stává, že nejsou schopny jíst maso 2x za den a celkově mají problém s příjmem bílkovin. Tady bych tedy volila radu dát si protein (s vodou nebo mlékem) ke svačině a zvýšit tím celkový příjem bílkovin za den. Případně zařadit proteinové výrobky jako jsou proteinové tyčinky, pudingy a další.

Když Vás honí mlsná:

Možná Vás to nikdy nenapadlo, ale pokud Vás „honí mlsná“, tak si zkuste místo čokolády či bonbónů dát oblíbený protein…příchutě jsou dnes tak vymazlené, že budete možná překvapeni chutí některých proteinů, a ještě Vám to pomůže zahnat chutě na sladké a skvěle Vás zasytí.

Protein má opravdu spoustu kladů, takže se ho nebojte!

Mezi mé oblíbené patří CFM a Whey protein od Extrifitu, Czech Virus perfect milkshake (chutná jako Milhshake s Mc Donalds), USN bluelab premium protein nebo USN Diet fuel, ale určitě vyzkoušejte i jiné, je opravdu spoustu příchutí a výrobců.

Doporučuji nakoupit ze začátku vzorečky, ať si je vyzkoušíte a nemáte pak doma velké množství něčeho, co Vám nebude chutnat.

Já sama to dělám tak, že mám doma vždy 1kg Extrifit proteinu, který mám už mnoho let jako ten top a pak mám x vzorečků a příchutí od jiných výrobců.

Často se mi mění chutě i dle ročního období, například Extrifit protein Caffe latte miluji v létě. Beru si ho k moři a nemusím tak s sebou vozit žádné velké nádoby, pouze si sbalím pytlíčky a je to.

V zimě volím místo svačiny například protein od Biotech Hot Chocolate, který je až neskutečně dobrý a opravdu chutná jako horká čokoláda.

Na pečení nejčastěji využívám Take Whey vanilla ice cream, který vše krásně ovoní i osladí. Často ho uvidíte v mých sladkých receptech.

Mám to štěstí, že už x let spolupracuji se společností dafit.cz. Mohu tak zkoušet novinky a mít o jejich nabídce přehled. Pokud Vás zajímá, které produkty mám nejraději, můžete se inspirovat u mě na Instagramu a Facebooku Lucie Pažinová nebo Fit máma Lucie, kam dávám často mé největší oblíbence.

Věřím, že dáte proteinu šanci.

Pokud byl pro Vás můj článek přínosem, budu moc ráda za jeho sdílení i za komentáře.

Vaše Lůca

Lucie Pažinová
Jsem máma 4 dětí a již více jak 14 let se věnuji trenérství a výživovému poradenství. Pomáhám ženám, hlavně maminkám po porodu, vrátit se do kondice ke své vysněné postavě, a zároveň si vytvořit systém, kde zvládnou děti, práci i zdravý životní styl. Autorka eBooku Jak být Fit máma Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Klára K. napsal:

  Díky tobě mám skvělý přehled, dnes je na trhu veliký množství všeho a člověk pak neví, co má vlastně vybrat.
  Protein používám denně a citronová oplátka je teď za mě top!👌
  Dekuji !!!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Milujete sladké a zároveň se snažíte jíst zdravě nebo zhubnout?

  Mám zde pro vás skvělou inspiraci :)

 • Nejnovější články
 • Potkáme se na Facebooku :)
 • Kategorie